Saturday, January 12, 2008

Тирамису торта


Има многу верзии на тирамису торта.
Јас ја обожавам, но ова е прв пат да ја правам.
Кога ќе го усовршам рецептот ќе ставам апдејт.

Потребно е:
1. 500гр пишкоти
2. 500гр mascarpone cream cheese
3. 100гр шеќер во прав
4. 200 грама еспресо кафе
5. 100 мл ликер од чоколадо
6. 1 лажица какао
7. 300мл слатка павлака

Подготовка:

Во подлабок сад изматете ја слатката павлака да стане густа како шлаг.
Додадете го шеќерот во прав и измешајте полека со дрвена лажица.
Во посебен сад со лажица измиксајте го сирењето се додека не стане глатка смеса. Полека додавајте од смесата со слатката павлака и мешајте со дрвена лажица се додека не се соединат.
Сварете го кафето и кога малку ќе се излади, додадете го ликерот.
Натопувајте ги пишкотите во кафето не повеќе од 3-4 секунди за да не омекнат премногу. Редете ги во сад по ваша желба. Врз нив ставете од филот, потоа уште еден ред од пишкотите и пак фил. На крај посипете со какао. Ставете фолија над садот и оставете во фрижидер да се олади.

No comments: